Od września 15-latek samodzielnie podejmie pracę na etat
Dolna granica wieku pracowników młodocianych zostanie za tydzień obniżona do 15 lat. Taka osoba będzie mogła przyjść na rozmowę kwalifikacyjną bez rodziców i podpisać umowę o pracę bez zgody, a nawet wiedzy matki i ojca.
Oprócz ogólnych formalności wynikających z przyjęcia każdego nowego pracownika do pracy, zatrudnianie młodocianych wymaga od pracodawcy podjęcia dodatkowych działań przygotowawczych, zanim w zakładzie pojawi się pierwsza taka osoba. Pracodawca musi też dopełnić szczególnych wymogów formalnych związanych z zawarciem umowy w celu przygotowania zawodowego.
Największe zainteresowanie pracą młodocianych występuje w okresie letnim i zimowym, kiedy pełnoletni pracownicy zazwyczaj korzystają z urlopów wypoczynkowych, a młodociani są bardziej dyspozycyjni z powodu ferii w szkole. Warto więc pomyśleć o przygotowaniach firmy na przedstawicieli pokolenia „Z" odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem nadchodzących zimowych prac sezonowych.
Odmiennie niż pracownicy pełnoletni, młodociani mogą być zatrudniani tylko przy określonych ustawowo rodzajach prac związanych z ich przygotowaniem zawodowym albo przy tzw. pracach lekkich, które nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodocianego, a zarazem nie utrudniają mu realizacji obowiązku szkolnego.
Własny wykaz prac lekkich
Nie ma ustawowego katalogu prac lekkich. Każda firma zamierzająca korzystać z pracy młodocianych tworzy go samodzielnie, uwzględniając zagrożenia i czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące na powierzanych młodocianym stanowiskach. Wykaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta